Otrzymanie pozwu o rozwód często nie jest zaskoczeniem. Rzadko jednak wiemy, że prócz niego otrzymujemy pismo z sądu, w którym sąd zobowiązuje nas (pozwanego/pozwaną) do wniesienia odpowiedzi. Należy pamiętać, że to istotne pismo procesowe strony pozwanej Pozwala nam ustosunkować się do wniosków powoda, przedstawić swoje żądania oraz dowody. W późniejszym czasie może być to utrudnione, jeżeli sąd uzna te dowody za spóźnione.
W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jaki jest termin na wniesienie pisma. Zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego termin wyznaczony na wniesienie odpowiedzi na pozew nie powinien być krótszy niż dwa tygodnie (dni kalendarzowych, a nie dni roboczych).
Odpowiedź na pozew rozwodowy powinna mieć odpowiednią formę. Niezbędne elementy odpowiedzi na pozew to:
oznaczenie sądu, do którego pismo jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
oznaczenie rodzaju pisma;
osnowa wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
wymienienie załączników.
Nasza odpowiedź może zawierać nasze stanowisko do poszczególnych kwestii, o których rozstrzyga sąd w sprawie rozwodowej tj.: czy chcemy aby sąd orzekł rozwód (wnoszę o orzeczenie rozwodu …. lub wnoszę o oddalenie powództwa w całości), zasądzenie alimentów, kwestie związane z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, itd.
Pomożemy CI napisać odpowiedź na pozew. Adwokat przygotuje wskazówki i pomoże w zgromadzeniu dowodów, by sprawa zakończyła się pozytywnie.